Co to jest koło?
Koło w samochodzie nie spełnia już wyłącznie funkcji zapewniającej komfort jazdy, lecz jest również elementem dopełniającym stylizację oraz dodatkiem podkreślającym styl oraz elegancję.
Koło samochodowe, to element pełniący funkcję unoszenia ciężaru samochodu wraz z osobami oraz bagażem znajdującym się wewnątrz, jak również prowadzi do jego poruszania się. Na koła działają również siły dynamiczne, które powstają m.in. w trakcie jazdy po nierównościach. Wyróżniamy koła napędowe, nienapędowe, kierowane, niekierowane, szprychowe, tarczowe, pojedyncze oraz bliźniacze. Początkowo samochody miały drewniane szprychy, które łączyły piastę koła z obręczą, jednak po jakimś czasie zaczęto stosować szprychy z drutu. Ze względu na problem z wyrobem, zastąpiono je tarczami. Aktualnie podstawowymi elementami koła jest więc:
· Tarcza, wykonana z blachy, posiadająca wycięcia, które pozwalają na chłodzenie układu hamulcowego. Połączona jest najczęściej z piastą za pomocą śrub lub nakrętek.
· Obręcz, wykonana z blachy stalowej. Ogumienie ściśle do niej przylega, a jej kształt nazywamy profilem, który może być płaski, bądź wgłębiony
· Ogumienie, składa się najczęściej z dętki oraz opony. Aktualnie stosuje się również opony bezdętkowe.
Wymiary ogumienia podawane są zawsze w ten sam sposób, oznaczając jednocześnie wymiar oraz rodzaj opony. Pierwsza liczba oznacza szerokość opony, a druga oznacza zewnętrzną średnicę obręczy, która równa się średnicy wewnętrznej opony. Jeżeli chodzi o litery, to pierwsza oznacza prędkość (V – ultraszybka, H – bardzo szybka, S – szybka), a druga konstrukcję osnowy (B – diagonalna z opasaniem, R – radialna). Jeżeli w opisie nie ma liter, to pozioma kreska pomiędzy liczbami oznacza standardową oponę. W dalszej części znajduje się opis materiału z jakiego została wykonana osnowa. Jeżeli za liczbą, która określa szerokość opony, podana jest dodatkowo liczba 60 lub 70, oznacza to, że wysokość opony to tylko 70 lub 60 procent szerokości. Obecnie wiele firm poszukuje rozwiązania, dzięki któremu szanse na przebicie opony znacznie się zmniejszą.
Napisz komentarzZostaw odpowiedź
Kategorie bloga