JAK SPRAWDZIĆ ZUŻYCIE ŁOŻYSKA W KOLE? – PORADNIK
Łożysko koła skonstruowane jest w taki sposób, by wytrzymało możliwie jak najdłużej. Zdarza się nawet, że niektórzy użytkownicy samochodów nigdy nie są zmuszeni do jego wymiany. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy podejrzewamy, że łożysko koła uległo awarii? Jak ją rozpoznać? W jaki sposób zdiagnozować? I w końcu: jak się jej pozbyć?
Łożysko, czyli…
Łożysko wraz z piastą koła tworzą element, który odpowiedzialny jest za ruch obrotowy koła na nieruchomej osi zawieszenia. Wykonane jest z niezwykle trwałych materiałów. Nowa generacja jest środowiskiem zamkniętym, czyli nie mamy dostępu do smaru ani części wewnątrz łożyska. Bywa jednak tak, że z różnych przyczyn łożysko ulega awarii. Jakie to przyczyny?
- źle dobrane łożysko (wykonane z mniej trwałych materiałów, źle spasowane z naszym modelem samochodu);
- nieprawidłowo zamontowane łożysko (siłowe montowanie części, brak dbałości o czystość środowiska pracy);
- zbyt wysoka temperatura (może powstawać w samym łożysku i wynikać z braku smaru lub może być przyjmowana przez łożysko z innych, nie do końca sprawnych elementów jak układ hamulcowy);
- złe eksploatowanie samochodu (wprowadzanie pojazdu w poślizg boczny, narażanie samochodu na zbyt intensywne i częste drgania przez poruszanie się po złych nawierzchniach);
- korozja (wyjątkowo niebezpieczna dla łożysk i piasty, mogąca doprowadzić do bardzo niebezpiecznych zdarzeń drogowych spowodowanych blokowaniem kół);
- zanieczyszczenia (zewnętrzne: błoto, sól drogowa, piasek; wewnętrzne: zanieczyszczony smar).
Jest jeszcze kilka innych przyczyn, ale o wszystkich pisaliśmy szczegółowo tutaj: Najczęstsze przyczyny awarii łożysk
Awaria łożyska – jak rozpoznać?
W początkowej fazie diagnozy problemu znak o tym, że coś może dziać się z łożyskiem dają nam dźwięki wydobywające się z okolic kół jezdnych. Ich spektrum jest szerokie: od charakterystycznych szumów, przez odgłos metalicznego tarcia, po głośny stukot. Nasilają się one przy manewrach kołami, na wybojach lub przy większych prędkościach. Oprócz tego możemy odczuwać drgania, które będą przenosić się na układ kierowniczy. Co należy wówczas zrobić? Niezwłocznie wybrać się do doświadczonego i profesjonalnego mechanika samochodowego.
Uszkodzone łożysko – dalsza część diagnozy problemu
Kiedy już oddamy nasz pojazd w ręce specjalisty ten usłyszawszy rodzaj dźwięków mających źródło w okolicy kół jezdnych, z pewnością podniesie samochód. Wówczas musi dokładnie oglądnąć okolice kół – piastę, łożysko, oś zawieszenia i sąsiadujące z nimi układy. Wówczas na podstawie dokładnych oględzin będzie w stanie powiedzieć nam co dokładnie dzieje się z łożyskami. A co może się stać? Może dojść do różnego rodzaju uszkodzeń, którymi są między innymi:
- deformacja łożyska;
- uszkodzenie pierścieni i elementów tłocznych;
- zbyt duży luz łożyskowy;
- zbyt mały luz łożyskowy;
- zanieczyszczenie smaru;
- uszkodzenie powierzchni wałeczków;
- uszkodzenie powierzchni bieżni;
- pęknięcie pierścienia zewnętrznego;
- wychylenie od pionu.
Jak sprawdzić zużycie łożyska?
Zasada w tym przypadku jest bardzo prosta i może być dużym zaskoczeniem dla kierowcy. Jeśli nie słyszymy żadnych niepokojących dźwięków, auto pracuje tak, jak trzeba, prawdopodobnie wszystko jest w porządku. Producenci łożysk robią je tak, by te służyły nam jak najdłużej. Jeśli nic nas nie niepokoi, nie czujemy drgań, nie słyszymy szmerów, świstów, dudnienia, odgłosu metalicznego tarcia, możemy spokojnie użytkować nasz samochód dalej, nie martwiąc się o łożyska.
Przypomnijmy, kierowca i jego dbałość o pojazd znacznie mogą przyczynić się do przedłużenia żywotności łożysk. W jaki sposób? Odpowiednia jazda, niezaniedbywanie innych awarii samochodu, wybór dobrego mechanika i odpowiednich części to tylko część z zabiegów, które nie wymagają od nas wielkiego wysiłku, a mogą sprawić, że sporo zaoszczędzimy: czasu i pieniędzy.
Napisz komentarzZostaw odpowiedź
Kategorie bloga